Arduino ve Mikrodenetleyici Seçimi

Elektronik devre tasarımı hazırlanacağı süreçte öncelikli olarak mikrodenetleyici seçimi yapılır. Projede kullanabileceğiniz bir çok mikrodenetleyici modeli bulabilirsiniz. Seçim yaparken projenin maliyetini en az tutmaya çalışmanın yanında size geliştirilmesi kolay ve soru veya sorunlarınız olduğunda çözüm yolu bulabileceğiniz çok tutulan modelleri seçmenizi öneririm.

Mikrodenetleyici konusunda karar verdikten sonra proje için gerekli olacak diğer devre elemanları temin edilmelidir. Devre tasarımı ve simülasyonu gibi işlemleri Proteus tarzı yazılımlar ile yapabilirsiniz.

Devre tasarımı yapıldıktan sonra seçtiğimiz denetleyiciye uygun bir programlama dili ile denetleyicinin programlanması gerekmektedir. Kullandığınız denetleyici Atmel AVR ise Atmel Studio‘yu indirip C dilini kullanarak kodlarınızı hazırlayabilirsiniz. Derleyiciyi programlama sürecinde dikkat etmeniz gereken nokta derleyici sonucunda oluşacak HEX dosyasının optimum boyutlarda olmasıdır. Uygun bir derleyici bulup yazdığımız kodları derledikten sonra HEX dosyasının mikrodenetleyiciye aktarılması/yazılması gerekmektedir. Simülasyonu çalıştırıp baskı devresi çıkartıldığı ve mikrodenetleyiciye yazdırdığımız HEX dosyasındaki kodlarda bir hata ya da eksiklik yoksa devre tasarımının ilk defada sorunsuz olarak çalışması gerekmektedir. Görüldüğü gibi elektronik devre tasarımını oluşturup projede kendi yaptığımız devre tasarımının kullanılması uzun ve uğraşlı bir süreçtir. Tabi ki bu yöntem en doğru olan yöntemdir, çünkü kendi tasarladığınız bir devre üzerinde istediğiniz her değişikliği yapabilme şansına sahip olursunuz.

Fakat robotik konusunda kendini geliştirmek isteyen birisi için hazır devreler ile mantığı kavrayıp belirli bir seviyeye gelerek kendi devre tasarımını hazırlaması daha doğru olacaktır. İşte bu yüzden Arduino konusunu düşünebilirsiniz..

Arduino’yu bir projede tercih etmenizin ilk nedeni bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için Arduino’yu öğrenmek basittir. Kullanılacak programlama dilinden tutun programlama arayüzüne kadar hepsi Arduino’a önceden hazırdır ve Arduino’yu programlamak bu sebeple daha basit şekilde öğrenilebilir. Arduino kullanımıyla hedefiniz olan proje kısa sürede ayağa kaldırılabilir.

Arduino açık kaynak kodlara sahip bir hazır sistemdir. Ayrıca Arduino’nun temin edilmesi kolaydır ve Arduino modellerinden UNO’nun fiyatı uygundur. Hazır bir kart olan Arduino üzerinde devre tasarlamak projeyi bir an önce bitirebilmek için en kısa yollardan biridir. Hazır bir kart olduğu için sıfırdan üretilen bir tasarıma göre daha kısıtlı bir işlev sunabilse de projeyi hızlandıracağından tercih edilebilir. Ayrıca Arduino kart kullanmak projenin maliyetini de düşürecektir.

Hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir