Basit SEO İpuçları

Merhaba bugün SEO Derslerimizin 3.makalesi ile karşınızdayım.Dün DMOZ hakkında bazı ufak bilgiler içeren bir makale paylaşmıştım bugünde basit SEO ipuçlarını  sizlerle paylaşacağım.

Arama motoru iyileştirilmesi konusunda bildiğiniz gibi birçok çalışma yapılıyor. Hatta bu alanda faaliyet gösteren yurtdışı menşeili şirketler dahi mevcut. Ancak az bir emekle her site yapımcısı SEO konusunda ilerleme kaydedibilir ve arama motorlarından sitesine gelen ziyaretçi trafiğini arttırabilir.

– Yazı adreslerini arama motorları için uygun hale getirmek

Arama motorları komplike algoritmalara sahip olsa da ziyaretçi trafiğinin yazdığınız yazıların başlıklarından ve dolayısıyla adreslerinden geçtiği bir gerçektir. Yazınızın başlığından arama motorlarında sıkça aranan sözcükler kullanmanız yararınıza olacaktır (bkz: Anahtar kelimeleri doğru seçmek). Birçok websitesi altyapı olarak WordPress’i tercih ediyor. WordPress kullanımında bu konu ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise yazı adresleriniz (bkz: WordPress yazı başlıkları ve Arama motorları)).

– Yazıları popüler sözcükler ile ilişkilendirmek ve link vermek

Arama motorları için yazınızın ilk paragrafı, geri kalan kısmından biraz daha önem taşımaktadır. Dolayısıyla az önce belirttiğim gibi hem başlıkta hem de ilk paragrafta yazının bütününe dair bilgi vermek, aşırıya kaçmadan popüler arama sözcüklerini kullanmak arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca herkes tarafından tavsiye edildiği üzere yazılarınızda konu ile ilgili çeşitli sitelere linkler vermeniz hem okuyucularınız hem de arama motoru robotları için yararlı olacaktır.

– Çeşitli siteler ile link değişimi yapmak

Link değişimi yapmak, çeşitli sitelerden size ziyaretçi gönderimi yapmanın yanı sıra sitenizin arama motorlarındaki ve Technorati‘deki önemini de arttıracaktır. Ancak durumun elbette bir riski de mevcut. Arama motorları bu link değişimlerini kötü niyetli olarak algılayabilir ve sitenizi cezalandırabilir (bkz: Google Sandbox Etkisi).

– Flash ve JavaScript kullanımı

Flash ve JavaScript hem görsellik hem de fonksiyonellik anlamında tasarım ve kullanım açısından faydalı uygulamalar olsa da bu tür kodlamaların kullanımını asgariye indirmek sitenizin yararına olacaktır. Bu tür kodlar içeriğinizin arama motorları tarafından anlaşılmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla mecbur kalmadıkça Flash ve JavaScript kullanılmamalıdır.

Hoşunuza gidebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir