Freelance İş Nasıl Bulunur?

Freelance denilen kavram ülkemizde yeni yeni gelişen bir kavramdır. Örneğin bir öğrencisiniz ve ofiste tam veya yarı zamanlı olaraç çalışmanız mümkün olmuyor. Bu durumlarda firmalar esnek çalışma saatleriyle işinizi bir ofis değil ev ortamından yürütmenize olanak sağlayabiliyorlar. Bu şekilde işlerinizi evde, bilgisayarınız başında yürütmek size de mantıklı geliyorsa proje bazlı bir iş arıyorsanız Freelance çalışma şekli ile internet üzerindeki iş arama portallarına başvuruda bulunabilirsiniz. Buralarda yeteneklerinizi, çalışmak istediğiniz alanı (web tasarım, animasyon ve ya içerik editörlüğü gibi.) ve istediğiniz ücreti belirtirseniz, freelance çalışan arayan bir firmada çalışmaya başlayabilirsiniz. Freelance olarak ev ortamında yaptığınız iş gerçekten verimli oluyor ve bu şekilde çalışmaktan memnunsanız; yapmanız gereken işleri zamanında teslim edebiliyor ve işleri yetiştirme konusunda zaman sıkıntısı yaşamıyor, çalışma şekliniz sebebiyle aile ortamında bir sorun bulunmuyorsa freelance’ye olumlu bakmayan part-time iş vermeyi hedefleyen firmalara da bu işi freelance olarak yürütebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Freelance çalışma sistemi ayrıntılı olarak ele alındığında aslında bazı sektörlerde hem iş veren hem de çalışan için daha da avantajlı bir durum kazanıyor. İş veren açısından avantajları göze alındığında işverenin sigorta, yol, yemek, ofis içerisindeki masraflarınızdan (masa, bilgisayar, çay kahve vs.) büyük oranda tasarruf etmesi, çalışan açısından bakıldığında ise işe gitmek için yolda kaybedilen vakit ve bu süreçte yaşanabilecek olası aksilikler sayılabilir.

Eğer freelance çalışma koşullarını sağlayabilecek bir sektörde iseniz; freelance iş seçeneğini gözden geçirmelisiniz.

İnternetten para kazanmak konusunda bir gün önce yazdığım makalede İnternetten E-kitap satarak para kazanılır mı? isimli konuma göz atabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir