WordPress Veritabanı Optimizasyonu

Merhabalar, sizlere wordpress eklentisi olan “wp-optimize” eklentisinden bahsetmek istiyorum. WordPress için hazırlanmış bu yararlı eklenti veritabanındaki kalıntıları yani otomatik olarak oluşturulmuş gereksiz yazı taslaklarını, spam yorumları silerek, veritabanını iyileştirir. Bu sayede veritabanınızın şişmesi önlenir ve ufak çaplı performans artışı olur. Eklentinin kurulumu ve kullanımıda gayet basit. Yapmanız gereken tek şey eklentiyi sitenizin plugin dosyalarının olduğu klasöre yüklemek ve yönetici panelinden eklentiyi aktif etmek. Kullanımı için ise eklentiyi aktif ettiğinizde sol kısımdaki menüye WP-Optimize isiminde bir kontrol kısmı ekleniyor. Buraya girerek veritabanımız ile ilgili işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Niçin bu eklentiyi kullanmalıyım?

Açıkçası bende wordpresste eklenti kullanarak bazı şeylere çözüm bulmayı sevmeyenlerdenim.Fakat bu eklenti bizi birçok uğraştan kurtarıyor.

– Plesk/Cpanel’e giriş yapıp veritabanına girip tablolar arasında işlem yapma gibi bir derdiniz kalmıyor,program kendi hallediyor.

– Ufak bir hata yapıp sildiğiniz bir satırın ne işe yaradığını bilmiyorsanız yada hangi satırı sildiğinizi hatırlamazsanız bu yüzden sorun yaşama derdiniz yok.

– Sadece 1kaç saniye içerisinde işlemi tamamladığı için kullanışlı..

Eklentinin adresi: https://wordpress.org/extend/plugins/wp-optimize/

 

Hoşunuza gidebilir

3 yorum

  1. Bütün wordpress sitelerimde kullanıyorum,çok yararlı ve kullanışlı bir eklenti. Tablolarımdaki gereksiz dosyaları sürekli temizliyorum ve sitelerimde gerçekten gözle görülür bir performans artışı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir